• امروز چهارشنبه 2 فروردين ماه 1402
 
 
نخستین رویداد سنجش و ارزیابی صلاحیت حرفه ای

نسخه چاپي
بازديد : 481

برای اولین‌ بار، سنجش و ارزیابی صلاحیت حرفه‌ای مشاغل اختصاصی صنعت آب و برق در "سطح الف" مطابق با نظام صلاحیت حرفه‌ای نیروی انسانی، برای کارکنان شاغل در شرکت بهره‌برداری از سد، نیروگاه و شبکه‌های آبیاری مارون در روزهای 4 و 5 بهمن‌ماه برگزاری شد.
این رویداد ارزیابی صلاحیت حرفه‌ای مطابق با استانداردهای شایستگی مشاغل شرکت مادرتخصصی مدیریت منابع آب ایران، در 14 رشته شغلی از حوزه‌های بهره‌برداری و نگهداری از سد، نیروگاه و شبکه‌های آبیاری و زهکشی توسط مجتمع آموزشی و پژوهشی خوزستان در بهبهان برگزار شد. شاغلان این آزمون از سوی ارزیابان تخصصي معرفی‌شده شرکت مادرتخصصي منابع آب ايران مورد سنجش و ارزیابی دانشی قرار گرفتند.
لازم به ذکر است، تحقق اهداف مهم صنعت آب و برق شامل تأمین برق مطمئن و پايا، آب سالم و كافي و خدمات بهداشتي فاضلاب، نيازمند هماهنگي منابع سه‌گانه «مالي، سخت‌افزاري و نيروي انساني» است و نقش منابع انساني شاغل در این صنعت زیربنائی، حیاتی است. به‌طور خاص، كاركنان شاغل در مشاغل اختصاصي شركت‌هاي پيمانكاري صنعت آب و برق در راستاي تكاليف و مأموریت‌های وزارت نيرو نقش کلیدی دارند تا ضمن بهره‌برداري بهينه از تأسیسات و تجهيزات صنعت آب و برق، فرايندهاي نگهداري و تعميرات را به نحو مطلوب جهت حداكثر بهره‌وري و افزايش طول عمر مفيد آن به انجام رسانند. مسئوليت توسعه نظامات و سازوكارهاي لازم براي كسب اطمينان از صلاحيت فني و تخصصي و حرفه‌اي سرمايه‌هاي انساني صنعت و ارتقاء دانش و مهارت‌هاي شغلي ايشان و همچنين كاهش حوادث و سوانح شغلي، بر عهده وزارت نیرو به عنوان متولی تامین آب و برق، می‌باشد. از جمله اقدامات معاونت تحقيقات و منابع انساني وزارت نيرو، پياده‌سازي نظام صلاحيت حرفه‌اي منابع انساني شاغل در شركت‌هاي پيمانكار بوده كه مرحله اجرايي آن در سطح شركت‌هاي تابعه از سال 1401 آغاز شده است؛ مطابق مصوبات هفتادمين كميته توانمندسازي صنعت آب و برق، استقرار "سطح الف" طرح فوق شامل ارزیابی صلاحیت دانشی تا انتهاي سال جاري در دستور کار دارد. افرادي که در سطح الف نظام صلاحیت حرفه‌ای نیروی انسانی پذيرفته شوند، در مراحل بعد مي‌توانند در ارزیابي دانشي تکميلي و مهارتي براي دريافت گواهينامه "سطح ب" نظام صلاحیت حرفه‌ای نیروی انسانی شرکت نمایند. با توجه به برنامه‌ريزي انجام‌شده توسط وزارت نيرو جهت پياده‌سازي مطلوب سطوح بعدي اين نظام در سال 1402، مزايا و امتياز شغلي متناسب آن طراحي، تدوين و ابلاغ خواهد شد.